Annons

Annons

Annons

Annons

Motorcykelsport

Resultat: Mittenduro-cupen i Hammarstrand

Resultat från den fjärde av sex deltävlingar i Mittenduro-cupen.

Elit/Bredd (7 varv): 1) Thorbjörn Johnsson, Hudiksvalls MCK, 1.45.50, 2) Daniel Sundkvist, do, 1.47.17, 3) Mikael Larsson, Bollnäs MK, 1.49.14. Efter fyra deltävlingar: 1) Sundqvist, 164 poäng, 2) Johnsson, 162, 3) Larsson, 161.

Junior (5 varv): 1) David Holmqvist, Örbyhus MCK, 1.16.40, 2) Robert Engberg, SMK Ockelbo, 1.17.32, 3) Joacim Ericsson, Njurunda MK, 1.19.13, 4) Robin Bäcklin, SMK Söderhamn, 1.31.39, 5) Philip Snell, Hudiksvalls MCK, 1.35.37, 6) Willy Norling, Nordanstigs MK, 1.45.17. Efter fyra deltävlingar: 1) Engberg, 185 poäng, 2) Ericsson, 171, 3) Snell, 158.

Annons

Annons

Motion -39 år (5 varv): 1) Ola Thorell, Hogdals MK, 1.15.11, 2) Robin Gustafsson, Göta MS, 1.16.22, 3) Anders Persson, SMK Hofors, 1.19.18, 4) Nilas Fogelberg, Hudiksvalls MCK, 1.20.33…7) Anders Brolin, Bollnäs MK, 1.21.55, 9) Niclas Karlsson, Hudiksvalls MCK, 1.24.05.

Motion +40 år (5 varv): 1) Mats Bertilsson, Bollnäs MK, 1.19.24, 2) Patrik Gill, Timrå MK, 1.19.46, 3) Per Jansson, Bollnäs MK, 1.20.11…6) Lars-Erik Hult, do, 1.22.25, 7) Mattias Mårtensson, Ljusdals MK, 1.24.54,8) Lars Linderdahl, Hudiksvalls MCK, 1.25.29, 10) Anders Sahlin, do, 1.26.10. Efter fyra deltävlingar: 1) Jansson, 168 poäng, 2) Ola Nordin, Timrå EK, 166, 3) Hult, 158.

Dam (4 varv): 1) Viona Thomassen, Hell MSK, 1.06.37, 2) Hedvig Dahlberg, Norsjö MS, 1.08.38, 3) Sophia Fagerholdt, FMCK Umeå, 1.13.07…6) Annica Karvonen, Hudiksvalls MCK, 1.21.38, 7) Beyla Edström, Bollnäs MK, 1.37.37, 8) Jeanette Tjäder, do, -1 varv, 9) Rosel Tjäder, do, 1.18.17. Efter fyra deltävlingar: 1) Karvonen, 173 poäng, 2) Tina Månsson, AMF Årsunda, 169, 3) Johanna Stavenfors, Fältjägarna EF, 146.

Ungdom E0 (3 varv): 1) Oskar Norberg, Fältjägarna EF, 58.34, 2) Timmy Brandén, Ljusdals MK, 1.01.48, 3) Jesper Jansson, Timrå MK, 1.03.39. Efter fyra deltävlingar: 1) Jansson, 182 poäng, 2) Sebastian Norell, Fältjägarna EF, 175, 3) Brandén, 95.

Annons

Guldhjälm: 1) Max Nyhlén, Fältjägarna EF, 45.15, 2) Liam Englundh, Hudiksvalls MCK, 46.11, 3) Albin Berglund, do, 49.56…6) Dennis Sahlin, Hudiksvalls MCK, -1 varv, 7) Oscar Sahlin, do, -2 varv. Efter fyra deltävlingar: 1) Nyhlén, 190 poäng, 2) Englundh, 164, 3) Berglund, 164, 4) Oscar Sahlin, 151, 5) Dennis Sahlin, 147, 6) Edvin Sjöström, Nordanstigs MK, 147.

Annons

Annons

Till toppen av sidan